Kościół Saint-Sulpice (św. Sulpicjusza w Paryżu, fr. Église Saint-Sulpice)
To klasycystyczna świątynia ulokowana w VI okręgu paryskim, druga co do wielkości w mieście (po katedrze w Notre Dame i obecnie pełniąca funkcję katedry na czas jej renowacji).
To właśnie sprzed Notre Dame (aż do czasu "przypadkowego" pożaru w 2019r.) wyruszała coroczna pielgrzymka tradycji katolickiej - Notre-Dame de Chrétienté – Pèlerinage de Chartres. Od czasu tego nieszczęsnego wydarzenia to sprzed kościoła Saint-Sulpice (nawiasem zaznaczając - również przedmiotu próby podpalenia w 2019 r.) pielgrzymi kierują swoje pierwsze kroki w kierunku katedry w Chartres i my również dołączymy do nich następnego dnia. Poniżej kilka faktów i zdjęć z wnętrza świątyni.
Obecny kościół jest drugim budynkiem sakralnym na tym miejscu. Wcześniejszy kościół, pod tym samym wezwaniem, pochodził z XIII w. i jeszcze w wieku XVII przechodził poważne przebudowy. Jednak w 1646 r. proboszcz parafii Jean-Jacques Olier (1608–1657) zdecydował się na budowę nowego, okazalszego budynku. Powołał w tym celu towarzystwo zajmujące się zbiórką pieniędzy, a także ufundował przy kościele seminarium duchowne, które dało początek zgromadzeniu sulpicjanów. Budowa została rozpoczęta w 1646 roku przez uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego przez królową Annę Austriaczkę. Prace budowlane trwały przez ponad 140 lat – dopiero w 1732 r. kościół nadawał się do użytku, a jeszcze w 40 później trwały prace przy fasadzie zachodniej.
Nie brakuje tutaj także polskiego akcentu – w kościele znajdują się relikwie św. Faustyny Kowalskiej.
Utrzymana w klasycystycznym stylu świątynia budzi podziw swoją wielkością i świetlistym wnętrzem, wzbogaconym o kaplice i przestronne obejście. Na tle innych kaplic wyróżnia się ta dedykowana Matce Boskiej, skonstruowana przez Louisa le Veau – w przeciwieństwie do przestronnego, widowiskowego zgoła wnętrza, zapewnia intymną, ale i podniosłą atmosferę, szczególnie dzięki wyjątkowemu ołtarzowi, z teatralnie zaaranżowaną postacią Marii z Dzieciątkiem w chmurach (źródło: polskifr.fr)
Odkąd w 2003 roku ukazał się "Kod Leonarda Da Vinci", jego wierni czytelnicy tłumnie odwiedzają kościół Saint-Sulpice, którego m.in. gnomon został opisany w książce Dana Browna.
Adres (pinezka Google Maps): KLIKNIJ TUTAJ